Share |

Westview High School academic awards

Westview High School has announced its academic awards for the 2016–2017 school year:

Albara Abad – High Honors.

Christopher Anderson – High Honors.

Victoria Antal – Geography, High Honors, Perfect Attendance.

Karis Bachman – High Honors, Intro to Culinary Arts and Hospitality.

Elizabeth Barkes – Ceramics I.

Derek Barks – Perfect Attendance.

Robert Barks – Perfect Attendance.

Rachel Bates – Academic Honors Diploma.

Chloe Bontrager – High Honors.

Michael Bontrager – High Honors.

Melayna Borg – High Honors, Spanish 2.

Zoie Bowen – Child Development and Parenting.

Janson Brandenberger – High Honors.

Karis Brewer – Academic Honors Diploma, Economics, High Honors, Ned H. Stump Memorial Scholarship, Marines Distinguished Athlete Scholarship, LaGrange County Retired Teachers Association Scholarship, Next Generation Hoosier Educators Scholarship.

Ashley Brown – Chemistry II Lab, Dual Credit U.S. History, High Honors, Perfect Attendance.

Alizabeth Bultemeier – High Honors.

Madison Burton – Academic Honors Diploma, Dynamic Singsations, Economics, Excellence in Photography 1, High Honors, National Scholastic Art Award Winner Silver Medal Photography, Scholastic Art Award Gold Key Mrs. Perkins, Scholastic Art Award Gold Key Photography, Music Senior Scholarship.

Krista Byler – High Honors.

Matthew Byler – High Honors.

Nathan Cheng – High Honors, Spanish 1, Top Student English 11.

Emily Christner – Academic Honors Diploma, High Honors.

Kelby Christner – High Honors.

Shianna Cook-Smith – Excellence in Photography 3.

Hailey Cramer – Academic Honors Diploma, Ceramics IV.

Karyssa Davis – Academic Honors Diploma, Cadet Teaching, Calculus, Chemistry II, High Honors, Senior Assistant Editor, Spanish 5, Farmwald Renewable Scholarship, Lambright Leadership Renewable Scholarship, L.I.F.E Scholarship, Tri Kappa English Award Scholarship, Marines Scholastic Excellence Scholarship, LaGrange Rotary Club Scholarship, Olive B. Cole Foundation Renewable Scholarship, LaGrange County REMC Scholarship, NECC All-Academic Team, Next Generation Hoosier Educators Scholarship, Wendy’s High School Heisman Scholarship.

Kurtis Davis – High Honors.

Taylor Davis – Spanish 1.

Carman Draves – High Honors.

Jenna Duff – High Honors, Printmaking I.

Gunnar Eagleson – Academic Honors Diploma, High Honors.

Taylor Eash – Academic Honors Diploma, High Honors, Senior Editor, Bricker Memorial Scholarship, Kerry Wilt Spradlin Memorial Scholarship.

Blake Egli – High Honors, World History.

Aleka Ernsberger – High Honors, World History.

Shantelle Etchason – Academic Honors Diploma, High Honors, Duane and Heide Rheinheimer Scholarship, Lyle Smith Scholarship.

Chelsey Feuston   – Perfect Attendance.

Kathryn Franklin – Academic Honors Diploma.

Bronte Fry – Academic Honors Diploma, High Honors, Senior Assistant Editor.

Nathan Garcia – Academic Honors Diploma, High Honors.

Baylee Geng – High Honors.

Lexis Giggy – Animal Science, High Honors, Purdue Junior Scholar Award.

Carlee Gill – Culinary Arts and Hospitality Management, High Honors.

Daniel Gill – Academic Honors Diploma, Economics, High Honors.

Miriam Gingerich – Academic Honors Diploma, High Honors, Music Senior Scholarship, John Philip Sousa Award, National School Choral Award, Marines Semper Fidelis Music Award.

Elijah Hales – High Honors.

Angela Handshoe – Academic Honors Diploma, Dynamic Singsations, High Honors, Music Senior Scholarship, Olive B. Cole Foundation Renewable Scholarship.

Houston Haney – Four-Year Math, Academic Honors Diploma, Economics, High Honors, Keith and Arline Davis Memorial Scholarship, Lambright Leadership Renewable Scholarship, Marines Distinguished Athlete Scholarship, NECC All–Academic Team.

Alyssa Hart – Directors’ Award.

Skyler Hawk – High Honors, World History.

Reghan Heffner – High Honors.

Amy Hershberger – High Honors.

Nicole Hershberger – Algebra II.

Olivia Hibbs – High Honors.

 

Alisha Hochstetler – Four-Year Math, Academic Honors Diploma, High Honors, Painting I, Printmaking II, Next Generation Hoosier Educators Scholarship.

Corrina Hochstetler – High Honors, Spanish 2.

Dexter Hochstetler – High Honors.

Bailey Hostetler – High Honors.

Joshua Hostetler – High Honors.

Michael Hostetler – High Honors, Jazz Ensemble, Perfect Attendance.

Kody Hunt – Academic Honors Diploma, High Honors.

Joshua Hunter – Most Improved English 11.

Kody Hunter – Nutrition and Wellness.

Allison Janik – High Honors, Perfect Attendance.

Abraham Jones – Excellence in Photography 1.

Madilyn Kazmucha – High Honors.

John Kelly – Geography, High Honors.

Morgan Kelly – 153/AP Literature (Junior), Chemistry II Lab, High Honors, Spanish 4.

Sierra Kimmel – Senior Assistant Editor, Academic Honors Diploma, High Honors.

MiKayla King – High Honors.

Elizabeth Klaassen – High Honors, Top Student English 11.

Ryan Klaassen – High Honors.

Hollie Klein – LaGrange County Soil and Water Scholarship, Music Senior Scholarship.

Carl Klopfenstein – High Honors, Speech Team Member.

Paul Klopfenstein – High Honors.

Hannah Knabe – High Honors, Introduction 2D 3D Art, Spanish 2.

Summer Konkle – High Honors.

Madison Kreese – Scholastic Art Award Gold Key Photography, Health Semester 1, High Honors.

Allie Kruckeberg – High Honors, Top Student Honors English 9, Spanish 1.

Christen Lantz – Freshman English.

Heather Lewis – Ceramics II, Concert Choir, Music Senior Scholarship.

Gretchen Lewton – High Honors.

Logan Lewton – Academic Honors Diploma, Advanced 2D 3D Art, High Honors, Morgan Hunter Memorial Scholarship.

Chloe Lovell – High Honors, Perfect Attendance.

Brian Marner – Perfect Attendance.

Peyton Martin – Academic Honors Diploma.

Dylan Mast – Academic Honors Diploma, Ceramics III, High Honors.

Amiah May – Academic Honors, High Honors.

Payton May – High Honors.

John McCoy – High Honors.

 

Margaret McCoy – Chemistry II, High Honors.

 

Hailey McHenry – High Honors.

Taylor McNamara – High Honors, Most Improved English.

Andreya Miller – High Honors.

Anthony Miller – High Honors.

Anthony Danie Miller – Perfect Attendance (9th Grade).

Derek Miller – Academic Honors Diploma, Calculus, High Honors, Perfect Attendance 12 grade 4 years, James F. Kalb Memorial, Duane and Heide Rheinheimer, NECC All-Academic Team.

Emily Miller – High Honors.

Grace Miller – Chemistry I, High Honors, World History.

Jordan Miller – Academic Honors Diploma, Agriculture Power Structures and Technology, Ceramics I, COFACS, Westview Young Entrepreneur, Joseph J. Willard Memorial.

LeAnna Miller – High Honors, Scholastic Art Award.

Markus Miller – High Honors.

Martin Miller – High Honors.

Michael Miller – Freshmen English.

Norman Miller – High Honors, Printmaking I, Trig/Pre – Calculus, Lilly Endowment Scholarship.

Dalton Misner – Academic Honors Diploma, High Honors, Westview Young Entrepreneur, Tri Kappa Scholarship.

Nicole Moran – High Honors.

Alyssa Mudd – High Honors, Scholarship Art Award.

Anna Mullet – Introduction to Engineering Design.

Michael Mullet – High Honors.

Anna Mullett – High Honors.

Ashley Mullett – High Honors.

Kiaha Nichols – Preparing for College and Careers.

Trail Niswonger – High Honors.

Dylan Nowicki – Perfect Attendance (9th Grade).

Bradi Oesch – High Honors.

Kenneth Overton – Personal Financial Responsibility.

Jessa Owens – High Honors.

Nisha Patel – Geography.

Jadon Payton – Chemistry I Lab, Excellence in English, High Honors.

Kali Plutowski – Academic Honors Diploma, Ceramics V, High Honors, Richard G. Lugar Minority Scholarship.

Isaac Ponce – Marin – Ceramics II.

Logan Pruitt – Technology and Society.

Camille Pushman – High Honors.

Paola Ramirez – High Honors.

Lydia Rang – Drawing I, High Honors, Painting II.

Richard Rayner – Scholastic Art Award Honorable Mention Photography, Scholastic Art Award Silver Key Photography, Scholastic Art Award Silver Key Photography.

Nicholas Rensberger – High Honors.

Braden Reynolds – Westview Young Entrepreneur, Wendy’s High School Heisman.

Lauryn Riegsecker – Chemistry I, Geography, High Honors.

Kaylie Rolin – Algebra II, High Honors.

Brady Roth – Academic Honors Diploma, High Honors, Music Senior Scholarship.

Ethan Roth – High Honors.

Mohamed Saleh – High Honors, Spanish 3, Trig/Pre-Calculus.

Andrew Schrock – Perfect Attendance (11th Grade).

Seth Schrock – Academic Honors Diploma, Calculus, Chemistry II Lab, Engineering & Technology, English 153/AP Literature, Government, High Honors, Spanish 5, Purdue Club of Elkhart County, Marines Scholastic Excellence Award, D.A.R. Good Citizen Award, Community Scholarship.

Bradley Schuh – Advanced Nutrition and Wellness.

Justin Schwartz – Algebra II, High Honors.

Mikaela Schwartz – High Honors, US History.

Titus Schwartz – High Honors.

Alexis Shaneyfelt – Academic Honors Diploma, American Red Cross.

Adrianna Sharick – Academic Honors Diploma.

Hunter Sharick – High Honors.

Reagan Sharick – Academic Honors Diploma, High Honors.

Ashya Sheeley – Klopfenstein – Health Semester 2, High Honors.

Madeleine Sherman – High Honors.

Shelbi Smith – High Honors.

Grace St. Clair – Academic Honors Diploma.

Andrea Stoltzfus – High Honors.

Lindsay Stoltzfus – High Honors.

Richmond Stoltzfus – High Honors.

Breanna Strand – Academic Honors Diploma, Concert Band, High Honors, Music Senior Scholarship.

Michael Stutzman – High Honors, World History.

Gage Taylor – Academic Honors Diploma.

Nicholas Trittipo – Dual Credit US History, High Honors.

Evan Walker – High Honors.

Chelsea Weaver – High Honors.

Jeryl Weaver – Academic Honors Diploma, Drawing II, Excellence in Photography 2, High Honors.

Mallory Weaver – Academic Honors Diploma.

Jack Welsh – High Honors, Top Student Honors English 9.

Tobiace Wheeler – Most Improved English.

Hunter Whitney – Westview Young Entrepreneur.

Haley Wilkinson – Perfect Attendance (9th Grade).

Zoe Williams – High Honors.

Dennis Wingard – High Honors.

Skylar Wingard – High Honors, Perfect Attendance (10th Grade).

Skyler Wingard – Technology Systems.

Todd Wisler – High Honors, DeKalb Award.

Sydney Witham – High Honors.

Karla Yoder – High Honors, Academic Honors Diploma.

Kent Yoder – Excellence in English, High Honors, World History.

Liberty Yoder – Excellence in Photography 2, High Honors.

Lucas Yoder – Academic Honors Diploma, High Honors, Short Stories.

Marcus Yoder – High Honors.

Micah Yoder – High Honors, Perfect Attendance.

Russell Yoder – Algebra II, High Honors.

Louis Zabona – Westview Young Entrepreneur.